W sobotę, 04.09.2021r. odbyła się jubileuszowa, dziesiąta odsłona Narodowego Czytania, akcji organizowanej przez Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą byłą Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

Tak jak w ubiegłym roku, także i w tym, podopieczni ŚDS przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania. Dzięki prezydenckiej inicjatywie  uczestnicy mieli możliwość przypomnienia sobie, lub jak większość podopiecznych, zapoznania się z treścią dramatu.

 

 

Skip to content