Warning: The magic method Download_Attachments::__wakeup() must have public visibility in /usr/home/sdskrosno/domains/sdskrosno.pl/public_html/wp-content/plugins/download-attachments/download-attachments.php on line 106 Jubileusz XX-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie – Środowiskowy Dom Samopomocy w Krośnie

W środę, 23 listopada 2022r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Krośnie obchodził Jubileusz XX-lecia istnienia działalności.🥳
Z tej okazji w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza Krośnie odbyły się uroczyste obchody, podczas których wraz z rodzinami, pracownikami oraz zaproszonymi gośćmi świętowano rocznicę powstania ośrodka.🥰

Środowiskowy Dom Samopomocy mieszczący się przy ul. Kletówki 7 A w Krośnie został otwarty w listopadzie 2002 roku. Inicjatorem jego powstania była nieżyjąca już dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Jolanta Matys. Początkowo ośrodek mieścił się w budynku obecnego DPS nr 2 w Krośnie przy ul. Kletówki6, gdzie korzystano z trzech niewielkich pomieszczeń. W tatmtym czasie dysponowano  15 miejscami statutowymi. W latach 2005-2006 dobudowano nową część budynku, w której do dnia dzisiejszego mieści się Środowiskowy Dom Samopomocy.

– Obecnie ze wsparcia placówki dziennego pobytu korzysta 46 uczestników, a łącznie na przestrzeni 20 lat z usług naszego domu skorzystało 116 osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną z terenu miasta Krosna. Uczestniczy zdobywają u nas umiejętności niezbędne do samodzielnego życia, rozwijają swoje zainteresowania i talenty. W ŚDS mają możliwość korzystania z zajęć indywidualnych i grupowych. Podczas zajęć manualnych, muzycznych, teatralnych i sportowych przygotowują się do udziału w różnego rodzaju konkursach, przeglądach artystycznych i zawodach sportowych. Mogą też korzystać z wielu różnych form spędzania czasu wolnego, w tym wycieczek, wyjść do instytucji kultury, spotkań integracyjnych czy imprez okolicznościowych – podsumowała Małgorzata Urbańska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie.


Obchody jubileuszowe 20-lecia działalności krośnieńskiego ŚDS zostały zorganizowane 23 listopada w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Galę rozpoczął film multimedialny ukazujący 20 – letnią działalność ośrodka. Następnie głos zabrała Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Krośnie Małgorzata Urbańska, która powitała zaproszonych gości. Podczas dalszej części Jubileuszu na ręce Dyrektora ŚDS życzenia i gratulacje złożyli między innymi posłanka Joanna Frydrych; poseł Piotr Babinetz; przewodniczący Rady Miasta Krosna Zbigniew Kubit; prezydent Krosna Piotr Przytocki wraz z zastępcą Bronisławem Baranem; Agnieszka Szlęzak, zastępca kierownika Oddziału Nadzoru Pomocy Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie; dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie Marta Rymar; dyrektor BWA w Krośnie Ewelina Jurasz; przedstawiciele zaprzyjaźnionych ŚDS z regionu a także rodziny uczestników ŚDS.

W części artystycznej zaprezentowali się słuchacze Policealnego Studium Animatorów Kultury w Krośnie: Kinga Krystek, Grzegorz Matuszek, Miłosz Węklar, Monika Godek.

Na scenie zaprezentował się także zespół składający się z uczestników ŚDS: Ryszard Mrozek – skrzypce, Patryk Krzysik – wokal oraz uczniów Szkoły Muzycznej w Jaśle: Leon Oszajca – perkusja, Józef Leśniak – pianino, Jakub Michałowski – kontrabas. Nad przygotowaniem zespołu czuwał dyrektor Ogniska Muzycznego i Muzycznego Studia Aktywizacji dla Osób z Niepełnosprawnością w Krośnie Paweł Oszajca. Wystąpiła również Barbara Kłapkowska, terapeutka ze ŚDS, której akompaniował uczestnik Ryszard Mrozek.

Pierwszą część uroczystości zakończyła recytacja autorskiego tekstu przygotowanego specjalnie na jubileusz przez Ewę Maj, podopieczną ze ŚDS oraz odśpiewanie przez uczestników i pracowników placówki piosenki “Sercem patrz”. Nie zabrakło także życzeń dla prezydenta Piotra Przytockiego i jego zastępcy Bronisława Barana, którzy obchodzą w tym roku również 20-lecie sprawowania swoich funkcji, a także Dyrektora Małgorzaty Urbańskiej z okazji 15-lecia pracy w ŚDS.

W drugiej części obchodów odbył się wernisaż wystawy “XX-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy w obiektywie”. Można było także oglądać wystawę prac uczestników ŚDS w Krośnie.

autorzy zdjęć: Krzysztof Antosz, ŚDS Krosno

Skip to content