W piątek, 29 listopada br., podopieczni wraz z terapeutami wybrali się do komory normobarycznej, która znajduje się w budynku o kształcie walca, za halą sportową MOSiR przy ul. Bursaki w Krośnie. Znajdująca się w niej zwiększona zawartość tlenu, wpływa pozytywnie na zdrowie.

Tlenoterapia normobaryczna zwiększa produkcje komórek macierzystych, które odpowiadają za regenerację tkanek i odbudowę organów ciała. Ponad to przyczynia się to do szybszego leczenia pourazowego, likwidacji przyczyn i skutków choroby oraz wzmacniania organizmu, stwarzając warunki do długowieczności. Normobaria pomaga osobom, np. zmagającym się z nowotworem i będącym w trakcie chemioterapii. Sprzyja także regeneracji po zabiegach chirurgicznych, leczeniu migreny, cukrzycy, nadwagi, bezsenności, czy łuszczycy. Jest stosowana również u chorych na autyzm, Zespół Aspergera, mózgowe porażenie dziecięce, depresję, boreliozę oraz reumatyzm.

W komorze przez cały czas panują specjalne warunki, dlatego aby do niej wejść, nie wystarczy zwyczajnie otworzyć drzwi, ponieważ nie pozwala na to różnica ciśnienia. Należy przejście przez śluzę, która wyrównuje ciśnienie rzeczywiste do tego, które jest w komorze. Po wejściu do komory można poczuć się jak w samolocie. Jest tutaj więcej przestrzeni i znajduje się kilkanaście foteli, telewizor i toaleta. Odpoczynkowi sprzyjają rośliny.

Sesja podopiecznych w komorze normobarycznej trwała dwie godziny. W tym czasie część uczestników oglądała film, inna po prostu odpoczywała. Warunki, jakie panowały w komorze, bardzo dobrze wpłynęły na uczestników i zdecydowanie polepszyły ich samopoczucie.

Skip to content